• Serwis na temat drukarek laserowych oraz niszczarek

Obalamy największe mity na temat druku laserowego!

/

 

W świadomości wielu użytkowników ciągle pokutują pewne stereotypy na temat druków laserowych, które dziś postaramy się rozjaśnić i sprostować informacje o nich. Pierwszą sprawą jest to, że większość osób myśli o tonerze jako o mało znaczącym dodatku. Najważniejsze jest dla kupującego są dane techniczne dotyczące drukarki i często zapomina się o tym, że od dobrych materiałów eksploatacyjnych zależy aż 70% wydajności wydruku laserowego.

Toner drukarki to mnóstwo drobnych części i elementów, które precyzyjnie działając razem wpływają na jakość wydruku. W tonerze znajdziemy listwę rozprowadzającą, listwę czyszczącą, wałek odpowiedzialny za ładowanie elektryczne oraz sam toner z substancjami takimi jak wosk, pigmenty, żywica, i wiele innych, które są stosowane w zależności od projektu i patentu producenta. W samej kasecie tonera w niektórych modelach możemy znaleźć nawet do 5 miliardów cząsteczek, których wielkość nie może przekraczać jednej szóstej średnicy włosa ludzkiego, co jest możliwe do osiągnięcia tylko i wyłącznie w warunkach laboratoryjnych.

Fakty i mity na temat drukarek laserowych

Wszystko to ma wpływ na jakość wydruku i ostrość obrazu na papierze, a wbrew pozorom wcale nie jest to takie proste. Kolejnym błędnym przekonaniem jest to, że każdy toner jest taki sam, więc kupując go, powinniśmy szukać tylko tych w dobrej cenie, nie zwracając uwagi na zalecenia producenta i wymogi sprzętu. Ponieważ przekonanie o tym było mocno zakorzenione w świadomości użytkowników, podjęto się sprawdzenia jak to wygląda w praktyce. Specjaliści w laboratorium QualityLogic Inc, sprawdzili wydajność, jakość oraz trwałość 216 zamienników do wybranego modelu drukarki laserowej. Zamienniki zostały zakupione w wielu miejscach, w sklepach stacjonarnych oraz droga internetową, tak by badanie było jak najbardziej wiarygodne. Testy pokazały, że aż 41,7 % zamienników była wadliwa i powodowała awarie urządzeń. Zamienniki oryginalne nie sprawiały takich kłopotów. Wydruki uzyskane z zamienników również pozostawiały wiele do życzenia, więc wnioski były jasne. Zamienniki to strata pieniędzy i czasu, ponieważ koszty ich użytkowania, zakupu i serwisowania drukarki, były nieopłacalne w dłuższym etapie, i mogły wzrosnąć o około 20% w porównaniu do części oryginalnych.