• Serwis na temat drukarek laserowych oraz niszczarek

Działanie drukarki laserowej – historia powstania i współczesna technologia.

/

W początkowym okresie powstawania urządzeń kopiujących nikt nie myślał o drukarkach laserowych i jej możliwościach. Pierwszymi urządzeniami jakie pojawiły się na rynku były kserokopiarki, które zostały przygotowane przez firmę Xerox i nazwę swą uzyskały właśnie od nazwy pierwszego producenta. W historii pierwsze udane kopiowanie dokumentów zostało udokumentowane w 1949 roku, a wszystko za sprawą nowego urządzenia kopiującego jakim był Model A. Urządzenia kopiujące nie były we wczesnych etapach swojego powstawania sprzętem małym i delikatnym. Jeden z pierwszych modeli, Xerox 9700, zajmował niemal cały pokój, ale jego osiągi w szybkości druku, czyli około 120 stron na minutę, są podziwiane do dziś. Historia drukarek laserowych

Również rozdzielczość jaką udało się uzyskać producentom jest imponująca i wynosiła 300 dpi, co do dzisiaj w wielu modelach jest jednym z lepszych parametrów technicznych, zmieniły się tylko rozmiary tych urządzeń. Rok 1984 stał się przełomową datą w produkcji drukarek laserowych, ponieważ w tym czasie mogliśmy zakupić jedną z pierwszych drukarek do użytku domowego. Był to model HP LaserJet, który osiągał rozdzielczość 300 dpi. Urządzenie to miało pamięć wbudowaną o pojemności 128 kB, więc parametry techniczne jak na owe czasy były całkiem przyzwoite, natomiast cena trochę odstraszała ponieważ sięgała około 3,5 tysiąca dolarów amerykańskich.

Kolejnym modelem który zaznaczył się w historii drukarek był LaserJet Plus, gdzie po raz pierwszy użyto złącze Centronics, jeden z najbardziej popularnych portów drukarek laserowych. Cena tego modelu sięgała 4 tysięcy dolarów i posiadanie takiego urządzenia było sporym prestiżem. Na czym polega działanie drukarek laserowych? Poprzez światłoczuły bęben naładowany elektrycznie zostają przyciągnięte cząsteczki tonera, które następnie są naświetlone przez światło lasera. W miejscu gdzie padnie światło lasera, cząsteczki tonera się nie przykleją, a wszystko dzieje się za pomocą 4 osobnych bębnów, laserów i tonerów. Cząsteczki tonera są utrwalane na papierze pod wpływem wysokiej temperatury za pomocą specjalnego fusera.