• Serwis na temat drukarek laserowych oraz niszczarek

Czy praca zdalna jest problematyczna dla firm?

/

Wzrost popularności pracy zdalnej był szybki i zaskoczył niektórych. Nie ma jednak większego zaskoczenia, gdy spojrzy się na korzyści dla pracowników.

Dla tych, którzy mają obowiązki poza pracą, opcja pracy z domu lub w inny sposób jest bardzo korzystna. To nawet świetny wybór dla tych, którzy być może chcą podróżować. Pracując zdalnie w podróży, mogą zobaczyć świat i zachować swoją pracę, utrzymując regularne wynagrodzenie każdego miesiąca.

Ale, czy praca zdalna jest dla każdego? Nie. Niektórzy ludzie po prostu nie chcą pracować zdalnie i wolą pracować z biura. Inni próbują tego i stwierdzają, że to nie działa dla nich. Zdecydowanie trzeba być bardzo zmotywowanym, gdy pracuje się poza zwykłym biurem i z dala od biurka.

Ale co z firmami? Czy praca zdalna dobrze sprawdza się w firmach, czy też stanowi problem?

Istnieją dwie strony tego problemu. Praca zdalna może być pod pewnymi względami bardzo korzystna dla firm, ponieważ może obniżyć koszty ogólne, a także pozwala na zatrzymanie dotychczasowych pracowników. Ale jeśli komunikacja staje się problemem, zwłaszcza jeśli ktoś podróżuje i jest w innej strefie czasowej, wtedy mogą pojawić się problemy. Współpraca może być również trudna, chociaż dzięki oprogramowaniu do prowadzenia rozmów wideo nie jest to już tak duży problem jak kiedyś.

Decyzja o umożliwieniu komuś pracy zdalnej musi być podjęta ostrożnie i należy rozważyć wszystkie strony sytuacji. Jeśli nie ma powodu biznesowego, dla którego dana osoba nie może pracować zdalnie, to firma musi przyznać jej taką możliwość. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że dana osoba zdecyduje się odejść i znaleźć inne możliwości, w których będzie mogła pracować w taki sposób, w jaki chce.

Coraz więcej firm decyduje się na umożliwienie pracy zdalnej w swojej przestrzeni. Może to oznaczać, że pracownicy pracują z domu przez cały czas, część tego czasu lub pracują zupełnie gdzie indziej. Przy podejmowaniu decyzji o tym, czy przychylić się do prośby o elastyczną pracę, należy z wyprzedzeniem określić rozwiązania potencjalnych problemów. Gdy tak się stanie, wpływ na firmę jest znacznie mniejszy, a korzyści dla wszystkich zainteresowanych znacznie większe.