• Serwis na temat drukarek laserowych oraz niszczarek

Dlaczego Pomodoros może być odpowiedzią na Twoje problemy z zarządzaniem czasem

/

Czy możesz sobie wyobrazić, jak dobrze byłoby móc iść do pracy każdego dnia i czuć, że masz wszystko pod kontrolą?

Jak niesamowitym uczuciem byłoby zaznaczanie wszystkich pozycji z listy rzeczy do zrobienia każdego dnia, a następnie powrót do domu ze świadomością, że zostawiłeś za sobą czyste biurko?

Możesz myśleć, że to niemożliwe, że to marzenie, które jest całkowicie nieosiągalne, ale przy odpowiednim zarządzaniu czasem i odrobinie skupienia jest to całkowicie możliwe!

Zarządzanie czasem zrewolucjonizuje sposób, w jaki spędzasz dni w biurze, a jeśli rozszerzysz je na życie domowe, zmieni to również twoje życie osobiste ponad miarę. Dzięki niemu zyskasz więcej czasu w ciągu dnia i większe poczucie kontroli nad swoim dniem. Jest to jedna z najlepszych strategii zarządzania stresem w miejscu pracy i jest to coś, czego każdy powinien się nauczyć.

Istnieje jednak wiele różnych strategii zarządzania czasem. Jedną z nich jest Metoda Pomodoro, bardzo popularna metoda pozwalająca zrobić więcej w czasie, który masz do dyspozycji.

Co to jest Metoda Pomodoro?

Metoda Pomodoro to technika zarządzania czasem, która skupia się na znaczeniu regularnych przerw.

Wygląda to trochę tak:

  • Pracujesz solidnie, koncentrując się na zadaniu, przez 25 minut. Ustawiasz alarm, który przypomina Ci, kiedy masz przerwać pracę
  • Następnie zatrzymujesz się i robisz sobie 5 minut przerwy. Upewnij się, że robisz coś innego, np. idziesz na spacer do chłodni wody lub po prostu rozciągasz się
  • Następnie wykonujesz kolejny odcinek 25 minutowej pracy. Jest to tak zwane "pomodoro
  • Następnie robisz kolejną 5-minutową przerwę
  • Powtarzaj ten cykl, aż wykonasz 4 bloki pracy, czyli 4 pomodoro
  • Następnie należy zrobić dłuższą przerwę, trwającą około 15-20 minut, i w tym czasie wstać od biurka
  • Kontynuuj cykl jeszcze raz

Jak widzisz, piękno tej metody polega na tym, że nie pracujesz w szczególnie skomplikowany sposób i otrzymujesz również regularne przerwy. To zupełnie nieproduktywne, aby pracować solidnie i nie robić przerw. Jedynym sposobem, aby poczuć się odświeżonym i skupionym jest regularne robienie przerw, a to pomoże Ci zrobić więcej i popełnić mniej błędów.

Wiele osób próbuje Metody Pomodoro i stwierdza, że całkowicie zmienia ona sposób, w jaki pracują. Jest to świetna metoda do wypróbowania i nawet jeśli okaże się, że nie do końca się sprawdza, pokaże Ci, jak bardzo możesz się poczuć pod kontrolą, gdy skupisz się na swoim czasie i rzeczach, które muszą być zrobione w pierwszej kolejności.

W ramach metody Pomodoro możesz wykorzystać także listę rzeczy do zrobienia, co pomoże ci skupić się na konkretnych zadaniach, a nie tylko na pracy w blokach czasowych.

Stres w miejscu pracy jest bardzo realną rzeczą i nie próbując zrobić czegoś, aby go zmniejszyć, jesteś na szybkiej ścieżce w kierunku nie tylko raczej niezdrowego obrazu, ale również bardzo nieproduktywnego.