• Serwis na temat drukarek laserowych oraz niszczarek

3 Sposoby, w jakie współpraca może być stresująca, i jak ich unikać

/

Współpraca od dawna jest uważana za odpowiedź na wiele problemów związanych z wydajnością.

Kiedy pracujemy z innymi ludźmi, zmuszamy się do wysiłku, wspieramy się nawzajem i jesteśmy odpowiedzialni za wykonanie zadania. Oczywiście współpraca przy nowoczesnych stołach zarządu oznacza, że nikt nie jest izolowany ani pomijany, ale nie każdy lubi pracę zespołową w ten sposób.

W tego typu sytuacjach ekstrawertycy często mają przewagę nad introwertykami, co wywołuje poczucie frustracji, że nie są w stanie przekazać swoich racji. Z tego powodu wiele firm stosuje tryb pracy, który umożliwia zarówno pracę zespołową i współpracę, jak i spokojniejszą pracę indywidualną. Wszyscy pracownicy wchodzą i wychodzą z obu stron, ale zbyt duża ilość jednej, a zbyt mała drugiej może również prowadzić do problemów z wydajnością.

Jednym z powodów, dla których połączenie obu rodzajów pracy jest dobrym pomysłem, jest to, że czasami współpraca może być nieco stresująca. Wiemy, że stres w miejscu pracy jest czymś, czego musimy być świadomi i co musimy kontrolować, ale kiedy pracujesz z innymi ludźmi i w grę wchodzą różne opinie, stres może być dość łatwy do osiągnięcia!

Zobacz ten film, który mówi o kluczach kreatywnej współpracy i być może pomoże Ci ustalić, czy Twój styl współpracy jest skuteczny, czy też wymaga kilku poprawek.

Ponieważ od dawna uważa się, że współpraca jest drogą do przodu, ale oczywiście ma swoje minusy, przyjrzyjmy się trzem sposobom, w jakie praca z innymi w ten sposób może powodować stres i jak je pokonać.

Współpraca może być głośna

Kiedy pracujesz z innymi ludźmi, być może siedząc przy meblach lub stole w sali konferencyjnej i starasz się, aby twój głos został usłyszany, może być ciężko. Niektórzy ludzie są głośniejsi od innych, może też pojawić się problem, że ktoś uważa, że jego pomysł jest lepszy i dlatego wypowiada się nad innymi. Jak widać, może to być stresujące, a współpraca może być również bardzo głośna!

Ważne jest, aby każda sesja współpracy miała swoje zasady. Zasady te mogą być niewypowiedziane, ale mają na celu zapewnienie, że każdy ma prawo głosu. Zasady te mogą obejmować zakaz wypowiadania się nad innymi osobami, pracę wokół stołu i umożliwienie wszystkim wypowiedzenia się, a także zakaz odchodzenia od stołu bez sprawdzenia, czy wszyscy zakończyli pracę.

Ryzyko konfliktu

Zawsze, gdy w sytuację zaangażowana jest więcej niż jedna osoba, istnieje ryzyko niezgody i konfliktu. Konflikt w miejscu pracy jest jedną z głównych przyczyn stresu w miejscu pracy i jest niezwykle szkodliwy dla morale wszystkich zaangażowanych osób.

Unikanie konfliktów we współpracy sprowadza się do tego, by szanować innych ludzi i pamiętać o tym, by widzieć wszystkie strony sytuacji. Czasami temperament wzbiera i ludzie mogą mówić rzeczy, których nie chcieli, ale pamiętanie o tym, aby zawsze wrócić, przeprosić i porozmawiać o tym jest ważne.

Decyzje mogą być często opóźnione

Nie ma nic bardziej frustrującego niż próba dojścia do wniosku w sprawie projektu, ale jest on opóźniony, ponieważ wiele osób ma swoje opinie i rzeczy, które chcą dodać. Może to prowadzić do opóźnień w podejmowaniu decyzji i postępów, co oczywiście zwiększa stres w miejscu pracy, ponieważ terminy zaczynają się zbliżać.

Ustalcie wspólnie czas na podjęcie decyzji. Upewnij się, że ten termin nie wpływa na rzeczywisty termin ukończenia projektu i daje wam jako zespołowi wystarczająco dużo czasu na zrobienie tego, co trzeba zrobić, aby ukończyć projekt.

Radzenie sobie ze stresem w miejscu pracy polega często na byciu bardziej ostrożnym i uważnym wobec członków swojego zespołu, pamiętaniu o sprawdzaniu się ze wszystkimi i pamiętaniu, że nawet jeśli współpracujesz i robisz burzę mózgów, nie jesteś jedynym, który ma pomysły!