• Serwis na temat drukarek laserowych oraz niszczarek

Jak radzić sobie w trudnych czasach jako zespół

/

Wszystkie firmy przechodzą od czasu do czasu ciężkie chwile. Może to być wszystko, od poważnego konfliktu w biurze, który niszczy morale, do spadku zysków z powodu warunków rynkowych. Oczywiście niedawna pandemia COVID-19 jest najlepszym przykładem tego, że firmy (i świat) przeżywają ciężkie chwile.

Aby móc przetrwać takie problemy, pracownicy i kierownictwo muszą się zjednoczyć i pracować, aby przez to przejść. Posiadanie wysokiej atmosfery w zespole sprawia, że wszystko to jest o wiele łatwiejsze, ale morale zawsze ucierpi, gdy czasy są trudne.

Jak więc radzić sobie z trudnymi chwilami jako zespół i utrzymać wszystko w dobrym stanie?

  • Unikaj obwiniania - Niezależnie od tego, co jest przyczyną problemu, kultura obwiniania nie pomoże. Zespół bierze na siebie zarówno sukcesy, jak i porażki.
  • Rób torazem, a nie osobno - W trudnych czasach łatwo o konflikty. Ludzie zaczynają wytykać się palcami, stają się zestresowani, a to może zniszczyć więzi, które sprawiają, że zespół pracuje jako całość. Należy pamiętać, że aby zespół mógł działać, wszyscy muszą dążyć w tym samym kierunku. Pokonuj konflikty szybko i skutecznie.
  • Regularne spotkania kontrolne - Niezależnie od tego, czy zespół pracuje zdalnie, czy w tym samym biurze, ważne jest, aby regularnie się ze sobą spotykać. Zwykłe pytanie "jak się dzisiaj macie" może być bardzo ważne.
  • Utrzymuj silną komunikację - Problemy pojawiają się, gdy ludzie przestają ze sobą rozmawiać. Regularne spotkania kontrolne to jedno, ale trzeba umieć rozmawiać o wszystkim, co nas trapi. Jako menedżer nie siedź za biurkiem i nie ignoruj tego, co się dzieje, bądź przystępny i zachęcaj do komunikacji.
  • Pozostań pozytywny - Kiedy sprawy są trudne, ważne jest, aby zachować pozytywne nastawienie. Łatwo jest pozwolić mu spaść w kierunku negatywnym, ale kiedy to się stanie, będziesz tylko zauważać problemy. Pozostań pozytywny i pokonaj wszystko, co życie rzuca na Ciebie jako firmę.

Trudne czasy można pokonać, gdy wszyscy pracują razem i nie obwiniają nikogo za to, co się dzieje. Zawsze będą wyzwania w biznesie i w życiu, ale deszcz nie może padać wiecznie!